U današnje vreme, vreme široke primene računara, većina preduzeća ima računare koji mogu doprineti njihovom poslovanju. Računari na poslu se mogu koristiti na različite načine, ali osnovna namena im je da povećaju produktivnost radnika kroz lakšu međusobnu saradnju, komunikaciju i razmenu ideja.
U malim preduzećima ovo povećanje produktivnosti možda nije toliko veliko i lako merljivo, ali u velikim kompanijama povećanje produktivnosti kroz upotrebu računara može da omogući znatno smanjenje troškova, povećanje profita, brži i efikasniji rad, kao i oslobađanje radne snage za kreativnije poslove.
Situacije gde računar može biti prikladniji od osobe za izvođenje poslova
Postoji veliki broj situacija u kojima su računari prikladniji za obavljanje poslova. Sve one situacije i aktivnosti (intelektualne ili ručne) koje mogu da budu izvršene praćenjem eksplicitnih pravila, to jest, u kojima se obavljaju neki rutinski poslovi (ispunjavanje formulara, kalkulacije, biranje ili sortiranje, skup poslova koji se ponavljaju) idealne su za angažovanje računara. Na taj način smanjuje se potreba za radnicima koji obavljaju ove rutinske zadatke. U ekonomskom žargonu, računari i radnici koji izvršavaju rutinske zadatke su "zamene", sa tom razlikom što će ove rutinske zadatke računar obaviti višestruko brže i preciznije od čoveka.
Pored toga, računari povećavaju produktivnost radnika tako što ih oslobađaju za obavljanje nerutinskih zadataka koje računari ne mogu da obavljaju, kao što su rešavanje problema i složene komunikacione aktivnosti, kao što je formiranje i testiranje hipoteza, medicinske dijagnoze i upravljanje drugima.
U ekonomskim terminima, računari koji obavljaju rutinske poslove i ljudi koji obavljaju nerutinske poslove se međusobno dopunjuju.
Načini korišćenja aplikacija u poslovanju
Poslovni program je bilo koji program koji pomaže u povećanju produktivnosti poslovanja ili merenju produktivnosti poslovanja. Ovaj termin obuhvata ogroman broj varijacija upotrebe i programa unutar poslovnog okruženja i može da bude kategorizovan na sledeći način:
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272 |
||