Na današnji dan, 7. aprila El Greko, Jovan Dučić i Kopola
Iz istorije računarstva
Na današnji dan, 7. aprila 1964. godine, IBM je najavio izlazak svoje arhitekture mejnfrejm računara "System 360", koja je uključivala pet novih modela. Ovaj događaj označio je početak najuspešnijeg računarskog sistema u istoriji IBM-a. Nazvan "360" jer je trebalo da pokrije sve moguće veličine i tipove klijenata jedinstvenom arhitekturom kompatibilnom sa softverom, System 360 je za IBM generisao prihode veće od 100 milijardi dolara.
Nakon pet godina burnog razvoja, predstavljeni su modeli 30, 40, 50, 60/62 i 70, zajedno sa 150 novih podržavajućih proizvoda. IBM je sa ponosom izjavio da softver napisan za jedan model System/360 može raditi na bilo kom drugom. To je klijentima omogućilo da dodaju ili uklanjaju računarske kapacitete bez gubitka investicije u softver. Pre izlaska System 360, to je bio ozbiljan problem, s obzirom na to da je samo IBM imao sedam različitih, međusobno nekompatibilnih mejnfrejm računarskih sistema.
Arhitektura 360 bila je osnova za sve kasnije arhitekture mejnfrejm računara razvijene u IBM-u, kao i kod mnogih "plug-compatible" imitatora IBM-a. Standardizacija interfejsa i metoda omogućila je drugim kompanijama da se probiju na tržištu koje je dominiralo System/360. Tokom većeg dela 1960-ih, uspeh System/360 obezbedio je IBM-u 65% tržišnog udela, što je navelo posmatrače da industriju nazovu "Snežana (IBM) i sedam patuljaka". Tržišni udeli u 1965. godini bili su sledeći:
IBM: 65,3%
Sperry Rand (ranije Remington Rand): 12,1%
Control Data Corp. : 5,4%
Honeywell (ranije deo Raytheona): 3,8%
Burroughs: 3,5%
General Electric: 3,4%
RCA: 2,9%
NCR (National Cash Register): 2,9%
Često zaboravljeni osmi patuljak, Philco: 0,7
-------------------------
1348. - Češki kralj Karlo IV osnovao je univerzitet u Pragu (Karlov univerzitet), prvi univerzitet u centralnoj Evropi.
1614. - Umro je španski slikar El Greko, rođen na Kritu 1540. godine kao Dominikos Teotokopulos. Tvorac jednog od najoriginalnijih slikarskih opusa u istoriji evropskog slikarstva bio je potpuno zaboravljen i ponovo je otkriven krajem XIX veka.
1770. - Rođen je engleski romantičarski pesnik Vilijam Vodsvort. Najznačajnije njegovo delo su "Lirske balade", knjiga koja je označila početak romantizma u engleskoj književnosti.
1866. - Zemunski štampar Ignjan Sopron, na poziv bosanskog vezira Šerifa Osman Paše, otvorio je prvu štampariju u Sarajevu i pokrenuo prve novine štampane u Bosni - nedeljnik "Bosanski vjesnik". List je uređivao Miloš Mandić, a izlazile su na srpskom ili hrvatskom jeziku, ćirilicom i po Vukovom pravopisu.
1891. - Umro je Fineas Barnum (Phineas T. Barnum), osnivač širom sveta poznatog američkog Barnum cirkusa.
1906. - Dogodila se erupcija vulkana Vezuv, u Italiji.
1929. - Beogradska radio stanica prvi put je direktno prenosila jednu fudbalsku utakmicu, prvenstveni susret BSK i "Jugoslavije". Reporter je bio Rade Stoilović.
1939, - Rođen je Fransis Ford Kopola (engl. Francis Ford Coppola; Detroit, 7. aprila 1939. ) je američki režiser, scenarista i producent. Uspeh njegovog gangsterskog epa, a ujedno i porodične hronike, filma „Kum“ iz 1972, koji se našao na vrhu najkomercijalnijih filmova svih vremena i dobio tri Oskara, svrstava Kopolu među vodeće američke režisere koji početkom sedamdesetih bitno utiču na holivudski film. Za nastavak svog najvećeg uspeha „Kum II“ dobija šest Oskara 1974. godine. To mu 1979. godine omogućuje realizaciju njegovog najambicioznijeg projekta, spektakla "Apokalipsa danas".
1939. - Musolinijeve trupe iskrcale su se na obale Albanije i za pet dana okupirale celu zemlju.
1941. - Vlada Kraljevine Jugoslavije objavila je proklamaciju o početku rata s Nemačkom i Italijom i izdala naredbu o opštoj mobilizaciji.
1943. - U mestu Geri u SAD umro je srpski pesnik, esejist i putopisac Jovan Dučić. Njegovo delo predstavlja vrhunac srpske lirike u dve prve dekade 20. veka. Bio je u diplomatskoj službi Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije. Od 1941. godine živeo je u SAD, a njegovi posmrtni ostaci preneti su u rodno mesto Trebinje u oktobru 2000. ("Pesme", "Pesme u prozi", "Plave legende", "Pesme ljubavi i smrti", "Carski soneti", zbirka putopisa "Gradovi i himere", knjiga proze "Blago cara Radovana").
1945. - Američki avioni su u Drugom svetskom ratu potopili najveći japanski ratni brod "Jamato".
1947. - Umro je američki automobilski magnat Henri Ford (Henry). Prve "benzinske kočije" konstruisao je 1896, a 1899. je počeo proizvodnju automobila. Prvi je uveo serijsku proizvodnju, a 1908. je stvorio "model T", prvi "narodni automobil".
1948. - Osnovana je Svetska zdravstvena organizacija (WHO). Statut ove organizacije potpisalo je 26 zemalja, a 7. april proglašen je za Svetski dan zdravlja.
1955. - Umrla je američka filmska glumica Teda Bara (Theda), prva "vamp" žena u istoriji kinematografije.
1962. - Uhapšen je jugoslovenski političar i disident Milovan Đilas, bivši najbliži saradnik Josipa Broza Tita. Razlog hapšenja bilo je objavljivanje njegove knjige "Razgovori sa Staljinom". Bilo je to četvrto hapšenje i suđenje Đilasu od kao se, januara 1954. godine, razišao sa rukovodstvom Kumunističke partije Jugoslavije.
1963. - Usvojen je novi jugoslovenski ustav kojim je naziv države Federativna Narodna Republika Jugoslavija (FNRJ) promenjen u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ). Novi ustav popularno je nazvan "povelja samoupravljanja" jer je njime samoupravni model primenjen u svim sferama i na svim nivoima društvenog života.
1965. - Rođene je Dragiša Brašovan (Vršac, 25. maj 1887 — Beograd, 7. april 1965) je bio arhitekt, jedan od pionira srpske moderne arhitekture. Osnovno i srednje obrazovanje Brašovan stiče u rodnom mestu, a zatim, 1906. godine upisuje Arhitektonski fakultet Tehničkog univerziteta u Budimpešti. Dela: Zgrada Srpske banke, oko 1920. i Sokolski dom, 1927.
1966. - Iz Sredozemnog mora kod španske obale izvađena je američka hidrogenska bomba, ispala iz aviona zbog tehničke greške.
1975. - U Zagrebu je umro hrvatski slikar i grafičar Krsto Hegedušić. Bio je inicijator i jedan od osnivača umetničke grupe "Zemlja" (1929), a osnivač je i slikarske škole naivaca u Hlebinama (1930).
1982. - Britanija je objavila blokadu Foklandskih ostrva u radijusu od 200 milja.
1986. - Jedan od prvih proizvodjača kućnih kompjutera, Sinclair Computers, koji je proizveo popularni 'Spectrum', prestao je da postoji preuzimanjem od strane britanske firme 'Amstrad'.
1989. - Sovjetska nuklearna podmornica doživela je havariju i potonula u blizini norveške obale u Severnom moru.
1990. - Feribot "Skandinavska zvezda" zahvaćen je plamenom tokom krstarenja u Severnom moru između Norveške i Danske. U nesreći je poginulo 158 ljudi.
1992. - Dan nakon što je EZ priznala nezavisnost Bosne i Hercegovine bosanski Srbi proglasili su u Banjaluci nezavisnost Republike Srpske, a predstavnici bosanskih Srba u Predsedništvu BiH Biljana Plavšić i Nikola Koljević dali su ostavke.
1992. - SAD su priznale nezavisnost BiH, Slovenije i Hrvatske.
1994. - U glavnom gradu Ruande Kigaliju ubijen je premijer Agate Uvilingijimana.
2001. - Policija je u rasturila antivladine demonstracije u više gradova u Turskoj. Radnici i građani revoltirani naglim padom nacionalne valute i skokom cena tražili su ostavku premijera Bulenta Edževita i njegove vlade.
2004. - Više od 600 Iračana je poginulo, a preko 400 je ranjeno u bombardovanju džamije u Faludži, iračkom gradu koji je danima bio pod opsadom američkih marinaca. U Bagdadu je zvanično saopšteno da je u toj zemlji poginulo više od 720 vojnika koalicionih snaga, predvođenih SAD, od čega većina nakon proglašenja kraja glavnih vojnih operacija 1. maja 2003. godine.
2015. - Gugl obeležava Svetski dan zdravlja.
IZVOR.