Veze, linkovi
Kompjuter biblioteka
Korpa

Hiperborejci u Berlinu

- Dirnut sam ovim plemenitim gestom mladih ljudi, izjavio je dugogodišnji direktor slavističkog Instituta na Humbolt Univerzitetu i doajen srbistike u Nemačkoj - akademik SANU - Manfred Jenihen (77). - Crnjanski to svakako zaslužuje i voleo bih da Udruženje ostvari ono što mojoj generaciji nije u potpunosti uspelo.

 

Miloš Crnjanski: Embahade

LINK

 

- Želja nam je da se popuni praznina u prevodima na nemačkom jeziku velikog evropskog pisca, rekao je lajpciški izdavač Viktor Kalinke i da još neprevedeni Miloševi romani: “Roman o Londonu”, “Druga knjiga Seoba”, ili “Kap španske krvi” napokon budu dostupni i nemačkom čitaocu. Kalinke je inače prepevao “Liriku Itake” a ove godine objavio i “Iris Berlina” srpskoga književnika.

- U toku je prevod “Kod Hiperborejaca” odakle je poglavlje “Čupavi konji sa Islanda” u izdavačkoj kući Lajpciger Literaturferlag štampano kao specijalno izdanje uoči sajma knjiga u Frankfurtu od 12. do 16. oktobra, (gde je Island zemlja počasni gost), dodao je Kalinke. - Na glavnoj pres konferenciji uoči sajma, ovo izdanje je lepo pretstavljeno među desetak drugih knjiga vezanih za Island. Ministarstvo Republike Srbije finansijski podržava ovaj prevod.

- Veoma sam srećna što Crnjanski kao duboko autentični pisac i danas inspiriše i vezuje, posebno ovde u Berlinu, gde je u okviru međunarodnog Udruženja, okupio ljubitelje i poštovaoce, naglasila je prevodilac iz Halea, Kornelija Marks, koja je ove godine objavila knjigu “Od Sumatre do Lamenta nad Beogradom – o poetskim vizijama Srbina Miloša Crnjanskog”. Berlin je simbolično vezan za pisca, koji je u dva navrata bio službenik jugoslovenske ambasade u nemačkoj prestonici, studirao na Humbltovom univerzitetu. Odavde i Miloševe inspiracije za “Embahade” i putopise o Nemačkoj.

Udruženje uz podršku Zadužbine i legata Miloša i Vide Crnjanski iz Beograda realizuje i portal www.crnjanski.de, a u toku su pripreme za jednodnevnu konferenciju u Berlinu i izložbu o nemačkim danima pisca u Univerzitetskoj biblioteci u Frankfurtu.

Vlada Stajin IZVOR

 

         
Twitter Facebook Linkedin Pinterest Email
         

Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Ostavite komentar Ostavite komentar

 

 

 

Veze, linkovi
Linkedin Twitter Facebook
 
     
 
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272