Iz istorije računarstva
Na današnji dan, 15. maja 2011.
Sony započinje obnovu svoje PlayStation mreže nakon sajber napada
Nakon zlonamernog sajber napada koji je kompromitovao podatke u Sony Computer Entertainment centru u San Dijegu, Kalifornija, PlayStation mreža je ugašena 20. aprila. Istraga koja je usledila otkrila je brojne sigurnosne nedostatke, te je Sony, u saradnji sa spoljnim bezbednosnim firmama, sproveo niz nadogradnji kako bi sprečio i ublažio buduće napade na svoju mrežu i lične informacije svojih korisnika.
Prve regije koje su ponovo dobile pristup PlayStation mreži bile su Amerika, Okeanija, Evropa i Bliski Istok. Među ostalim merama, korisnici su morali da resetuju svoje lozinke prilikom prvog prijavljivanja. Kako se sve više ličnih informacija objavljuje na internetu, bilo za finansijske, društvene ili poslovne transakcije, čuvanje i zaštita tih podataka postaju glavni fokus za internet potrošače.
-----
392. - Umro je Valentinijan II, car Zapadnog rimskog carstva.
1536. - Engleski sud je proglasio krivim za preljubu i incest Anu Bolen, drugu ženu kralja Henrija VIII, i njenog brata lorda Rošfora i osudio ih na smrt.
Pripremi se... Kao ćerka plemića na kraljevom dvoru, uskoro ćeš napustiti bezbrižan život i postati žena Henrija VIII. Opasno je to! Najbitniji saveti stručnjaka: Pažljivo razmisli pre nego što prihvatiš kraljevu ponudu – opasno je biti njegova žena! PORUČITE
1567. - Rođen je Klaudio Monteverdi, italijanski kompozitor
1571. - Tatari su osvojili i zapalili Moskvu.
1767. - Đenova je prodala Francuskoj ostrvo Korziku.
1773. - Rođen je Klemens Meternih, austrijski državnik.
1796. - Trupe Napoleona Bonaparte ušle su u Milano.
1845. - Rođen je Ilja Iljič Mečnikov, ruski biolog
1847. - Umro je Danijel O'Konel, irski političar.
1848. - U Beču je izbio ustanak protiv apsolutističkog režima koji je primorao vladu da povuče oktroisani ustav donet 25. aprila i da raspiše izbore.
1859. - Rođen je Pjer Kiri, francuski fizičar.
1886. - Umrla je Emili Dikinson, američka književnica. (*1830.)
1891. - Rođen je Mihail Afanasjevič Bulgakov, ruski pisac.
1892. - Rođen je Valter Bendžamin, nemački filozof
1914. - Umro je Jovan Skerlić, srpski istoričar i književni kritičar, profesor Beogradskog univerziteta, član Srpske kraljevske akademije.
1918. - Prva avionska pošta u svetu krenula je između Njujorka, Filadelfije i Vašingtona.
1923. - Velika Britanija priznala je Transjordan pod emirom Abdulahom kao nezavisnu državu.
1935. - Umro je Kazimir Malevič, ruski slikar
1935. - Otvorena prva linija moskovskog metroa
Kultni internet roman Dmitrija Gluhovskog već je poznat stotinama hiljada internet - čitalaca. Objavljivanje ve knjige izazvalo je oduševljenje nestrpljive publike. Igrica koja prati Artemove doživljaje u moskovskom metrou je postala jedna od najpopularnijih igrica u svetu... PORUČITE
Dve hiljade trideset i četvrta. Prošla je još jedna godina u kojoj poslednji pripadnici ljudske rase pokušavaju da prežive u svetu uništenom nuklearnim ratom. Veći gradovi zbrisani su sa lica zemlje, o malima se ništa i ne zna. PORUČITE
1937. - Rođena je Madlen Olbrajt, američka političarka
1940. - Kapitulirala je holandska vojska u Drugom svetskom ratu.
1940. - U SAD su počele da se prodaju prve najlon čarape.
1943. - Raspuštena je Komunistička internacionala (Kominterna).
1945. - Nemačke trupe napustile Jugoslaviju u Drugom svetskom ratu. U četvorogodišnjem ratu poginulo je, po zvaničnim podacima, 1.706.000 ljudi, a zemlja je porušena i opustošena.
1947. - Rođen je Ljubomir Ljupko Petrović, jugoslovenski fudbaler i fudbalski trener.
1948. - Novostvorenu državu Izrael su napali egipatski avioni, a sa severa i istoka libanske i jordanske trupe čime je počeo Arapsko-izraelski rat 1948.
1955. - U Beču je potpisan Austrijski državni ugovor kojim je okončana desetogodišnja saveznička okupacija, a Austrija postala nezavisna republika u granicama od 1. januara 1938.
1957. - Velika Britanija je izvršila prvu probu hidrogenske bombe u centralnom Pacifiku.
1964. - Umro je Dr Vladko Maček, hrvatski političar iz prve polovine 20. veka (rođ.1879.).
1967. - Umro je Pavle Holodkov, ruski operski pevač (rođ. 1888.)
1982. - Rođen je Segundo Kastiljo, ekvadorski fudbaler
1987. - Umrla je Rita Hejvort, američka filmska glumica, holivudski seks simbol četrdesetih godina 20. veka.
1989. - Osnovan Radio B92
1989. - Sovjetski predsednik Mihail Sergejevič Gorbačov objavio je u Pekingu kraj kinesko-sovjetskih raskola.
1991. - Edit Kreson postala je prva žena premijer Francuske.
1992. - Hiljade pristalica opozicije u Azerbejdžanu zauzelo je u Bakuu zgradu parlamenta i predsedničku palatu. Narednog dana s vlasti je zbačen predsednik Ajaz Mutalibov koji je potom izbegao u Moskvu.
1992. - Tokom povlačenja Jugoslovenske narodne armije iz Bosne, u Tuzli je napadnut vojni konvoj. Ubijeno 49 vojnika.
1996. - Desničarski lider Atal Bihari Vadžpaji je postao premijer Indije, pošto je njegova Baratija Džanata partija na parlamentarnim izborima osvojila relativnu većinu. To je bilo prvi put da Hindu nacionalista dobije mesto premijera.
1996. - Skupština SR Jugoslavije smenila je guvernera Narodne banke Jugoslavije Dragoslava Avramovića, tvorca privredne reforme koja je početkom 1994. zemlju izvukla iz hiperinflacije. Avramović je prethodnog dana u svom ekspozeu u Skupštini optužio vladu SR Jugoslavije da blokira pregovore sa međunarodnim finansijskim organizacijama i time gura zemlju u propast.
1999. - Italija je dobila novog predsednika Karla Azelja Čampija.
2001. - Šef UNMIK-a Hans Hekerup potpisao je u Prištini "Ustavni okvir za samoupravu na Kosovu" i pored protivljenja Srba sa Kosova, koji su smatrali da taj najviši pravni akt pokrajine nije u skladu s rezolucijom UN o njenom budućem statusu.
2002. - Narodna banka Jugoslavije saopštila da je dinar postao konvertibilan u svim tekućim transakcijama sa inostranstvom, po prvi put od 1946, kada je bivša Jugoslavija postala član MMF.
2003. - Bivši direktor najveće aukcijske kuće Sotebis A. Alfred Taubam oslobođen je iz zatvora, u kome je bio oko godinu dana, zbog "nameštanja" provizije sa rivalskom kućom Kristis.
2003. - Haški tribunal za ratne zločine počinjene u Ruandi osudio je na doživotnu robiju bivšeg ministra informacija Eliezera Nijitegeka, a bivšeg gradonačelnika Lorenta Semanzu na 25 godina zatvora, zbog učešća u genocidu 1994. godine.
2007 - Srbija posle višemesečnih pregovora dobila novu Vladu - premijer ponovo Vojislav Koštunica, lider DSS
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272 |
||