Iz istorije računarstva
Na današnji dan, 19. maja 2006. godine, Apple Computer otvorio je svoju drugu maloprodajnu prodavnicu u Njujorku. Prodavnica, površine 20.000 kvadratnih stopa, nalazi se u podzemnom prolazu zgrade General Motors-a na adresi 767 Peta avenija. Stanovnici Njujorka stajali su u redovima satima kako bi bili među prvima koji će ući u ovu prodavnicu. Prodavnica radi 24 sata dnevno i vidljiva je sa ulice kroz stakleni kubus visok 32 stope. Otvaranje prodavnice koštalo je 9 miliona dolara, a dizajnirao ju je generalni direktor Apple-a, Stiv Džobs.
Dana 19. maja 1986. godine, pojavio se prvi poznati računarski virus za MS-DOS operativni sistem – Brain. Ovaj događaj označava početak ere računarskih virusa i njihovog uticaja na svet računara i bezbednosti.
Brain su kreirala dva brata, Basit i Amjad Farooq Alvi, iz Lahorea u Pakistanu. Ovaj virus je bio dizajniran za zarazu IBM PC kompatibilnih računara i širenje putem disketi. Brain je bio prvi virus za boot sektor, što znači da je zarazio sektor disketi odgovoran za pokretanje sistema.
Iako Brain nije bio destruktivan, njegovo pojavljivanje označilo je početak novog problema u svetu računarske sigurnosti. Prvi računarski virus podstakao je razvoj industrije antivirusnog softvera i svest o potrebi za zaštitom računarskih sistema. U godinama koje su usledile, virusi su postajali sve sofisticiraniji i destruktivniji, što je dovelo do sveobuhvatnih rešenja za računarsku bezbednost koja danas poznajemo.
Brain virus je takođe doprineo rastu zajednice istraživača u oblasti računarske sigurnosti i postavio temelje za buduće generacije antivirusnih tehnologija.
------
530. - Kralja Vandala i Alana Hilderiha svrgnuo njegov sinovac Gelimer čime je izazvana vizantijska vojna intervencija i osvajanje severne Afrike od strane Justinijanovog vojskovođe Velizara 534. godine.
1635. - Francuska u Tridesetogodišnjem ratu objavila rat Španiji.
1649. - Prvi put upotrebljen naziv Komonvelt, kojim je Oliver Kromvel označio englesku republiku.
1762. - Rođen je Johan Gotlib Fihte, nemački filozof.
1802. - Napoleon Bonaparta ustanovio Orden legije časti za civilne i vojne zasluge.
1859. - Umro je Josip Jelačić ban hrvatsko-dalmatinsko-slavonski
1861. - Rođena je Neli Melba, australijska operska pevačica.
1866. - srušena Stambol kapija u Beogradu
1890. - Rođen je Ngujen Tat Tan, vijetnamski državnik, poznat kao Ho Ši Min. (†1969.)
1890. - Rođen je Petar Pjer Križanić, jugoslovenski slikar i karikaturista.
1892. - Rođen je Milutin Bojić srpski pesnik, dramski pisac, književni kritičar i pozorišni recenzent
1898. - Umro je Vilijam Juert Gledston, engleski državnik.
1906. - Italijanski kralj i švajcarski predsednik zvanično otvorili „Simplon“, tunel kroz Alpe kojim su povezane Italija i Švajcarska.
1909. - Rođen je Ser Nikolas Džordž Vinton. Britanski humanitarac koji je organizovao spasavanje 669 većinom jevreske dece iz Čehoslovačke koju su okupirali Nemci, za vreme II svetskog rata, u operaciji koja je nazvana Češki transport dece. Vinton im je pronašao domove i sproveo njihov siguran prevoz do Britanije. Štampa ga je prozvala “Britanskim Šindlerom”.
1925. - Rođen je Malkom Litl, poznat kao Malkom X, američki borac za građanska prava. (†1965.)
1928. - Rođen je Salot Sar, poznat kao Pol Pot, kambodžanski diktator.
1930. - Belkinje u Južnoj Africi dobile pravo glasa.
1935. - Umro je Tomas Edvard Lorens, engleski pukovnik arheolog i pisac, poznat kao Lorens od Arabije.
1945. - Više od 40 američkih bombardera napalo Tokio u Drugom svetskom ratu.
1974. - Tesnom većinom Valeri Žiskar Desten pobedio Fransoa Miterana na predsedničkim izborima u Francuskoj.
1989. - Tokom studentskih demonstracija u Pekingu smenjen generalni sekretar Komunističke partije Kine Džao Cijang jer se usprotivio vanrednim merama i primeni sile protiv studenata.
1994. - Umla je Žaklina Kenedi Onazis, supruga predsednika SAD Džona Kenedija i grčkog brodovlasnika, milijardera Aristotela Onazisa.
1997. - U Bangladešu u snažnom ciklonu život izgubilo najmanje 350 ljudi, a više od milion ostalo bez kuća.
1998. - Indonežanski studenti upali u zgradu Parlamenta u Džakarti, zahtevajući ostavku šefa države Suharta.
2000. - Kina i Evropska unija postigle sporazum o trgovini, Kini otvoren put u Svetsku trgovinsku organizaciju. Kina naredne godine primljena u STO.
2001. - Na sastanku u Egiptu ministri inostranih poslova arapskih zemalja predložili suspenziju političkih kontakata s Vladom Izraela do prestanka oružanih napada Izraela na Palestince.
© Sva prava pridržana, Kompjuter biblioteka, Beograd, Obalskih radnika 4a, Telefon: +381 11 252 0 272 |
||