Na današnji dan, 20. maja
Iz istorije računarstva
1978.
Intel 8086 Mikroprocesor
maj 1978. - Intel je predstavio Intel 8086, 16-bitni mikroprocesor koji je postao osnova za x86 arhitekturu. Ova arhitektura je postala dominantna u svetu personalnih računara, a procesori bazirani na njoj se i danas koriste u većini desktop i laptop računara. Intel 8086 je označio početak ere koja je omogućila razvoj moćnijih i efikasnijih računarskih sistema.
1980.
Lansiranje igre Pac-Man
maj 1980. - Namco je lansirao video igru Pac-Man u Japanu. Pac-Man je brzo postao globalni fenomen i jedna od najpoznatijih i najuticajnijih video igara svih vremena. Igra je popularizovala arkadne igre i postala kulturna ikona, inspirisavši brojne nastavke, spin-offove i merchandise.
1983.
Apple Lisa
maj 1983. - Apple je počeo isporuku Lisa računara, jednog od prvih personalnih računara sa grafičkim korisničkim interfejsom (GUI). Lisa je bila ispred svog vremena sa svojim naprednim mogućnostima, ali je imala visok cenu koja je ograničila njen komercijalni uspeh. Ipak, Lisa je postavila temelje za buduće Apple računare, uključujući Macintosh.
Japan izdaje prvu komercijalnu mobilnu mrežu
maj 1983. - Nippon Telegraph and Telephone (NTT) je pokrenuo prvu komercijalnu mobilnu mrežu u Japanu. Iako nije direktno vezano za računare, ovaj događaj je bio ključan za razvoj mobilnih tehnologija koje su kasnije postale integralni deo računarskog ekosistema, uključujući razvoj pametnih telefona i mobilnih aplikacija.
Javno izdanje GNU Emacs tekst editora
maj 1983. - GNU Emacs, moćni tekstualni editor razvijen od strane Richarda Stallmana, postao je javno dostupan. GNU Emacs je postao jedan od najvažnijih alata u svetu slobodnog softvera i open-source zajednice, pružajući programerima napredne mogućnosti za uređivanje koda i tekstualnih datoteka.
Prvo izdanje GNU Manifesta
maj 1983. - Richard Stallman je prvi put javno objavio GNU Manifesto, osnovni dokument GNU projekta. GNU Manifesto je bio ključan za razvoj slobodnog softverskog pokreta, propagirajući ideje o slobodnom pristupu softveru i njegovom kodu. Stallmanov rad je postavio temelje za razvoj mnogih open-source projekata koji su danas osnovni deo računarskog ekosistema.
1984.
Debi igre Tetris
maj 1984. - Tetris, jedna od najpoznatijih i najpopularnijih video igara svih vremena, prvi put je demonstriran. Igru je stvorio Aleksandar Pajitnov, sovjetski programer, dok je radio na sovjetskom računalnom centru. Tetris je postao globalni fenomen i jedan od simbola video igara 1980-ih i 1990-ih.
1985.
Microsoft i IBM potpisuju OS/2 razvojni sporazum
maj 1985. - Microsoft i IBM su potpisali sporazum o zajedničkom razvoju operativnog sistema OS/2. OS/2 je trebao da bude naslednik DOS-a, ali je zbog različitih strategija i vizija dve kompanije, saradnja postala napeta. Na kraju, Microsoft se fokusirao na razvoj Windowsa, dok je IBM nastavio sa OS/2 projektom, koji nije postigao komercijalni uspeh kao Windows.
Najava Amiga 1000
maj 1985. - Commodore International je najavio Amiga 1000, napredni personalni računar sa izuzetnim grafičkim i zvučnim mogućnostima za to vreme. Amiga 1000 je postala popularna među kreativnim profesionalcima i entuzijastima zbog svoje sposobnosti da obradi zahtevne grafičke i multimedijalne zadatke.
Najava Microsoft Windows 1. 0
maj 1985. - Microsoft je najavio svoju prvu verziju Windows 1. 0 operativnog sistema, iako je sam proizvod bio zvanično pušten kasnije te godine. Windows 1. 0 je bio značajan kao prvi pokušaj Microsofta da stvori grafičko okruženje za svoje DOS korisnike, postavljajući temelje za buduće verzije Windowsa koje su postale dominantne na tržištu personalnih računara.
Endi Grouv postaje CEO Intela
maj 1985. - Endi Grouv je postao izvršni direktor (CEO) kompanije Intel. Grouv je bio ključna figura u transformaciji Intela iz kompanije koja se bavila memorijskim čipovima u dominantnog proizvođača mikroprocesora. Pod njegovim vođstvom, Intel je razvio mnoge inovativne proizvode, uključujući seriju procesora Pentium.
1987.
Lansiranje VGA od strane IBM-a
maj 1987. - IBM je predstavio VGA (Video Graphics Array) standard, koji je postao industrijski standard za računarsku grafiku. VGA je omogućio poboljšanu grafiku i veću rezoluciju u poređenju sa prethodnim standardima, i bio je ključan za razvoj grafičkih aplikacija i igara na PC računarima.
1988.
Izdanje Mathematica
maj 1988. - Wolfram Research je objavio prvi verziju Mathematica, moćnog alata za računarsku algebru, simboličko računanje i numeričku analizu. Mathematica je postala ključni alat za naučnike, inženjere i matematičare, pružajući napredne mogućnosti za istraživanje i analizu podataka.
1990.
Microsoft Windows 3. 0
maj 1990. - Microsoft je zvanično objavio Windows 3. 0. Ovo je bila treća glavna verzija Microsoftovog grafičkog operativnog sistema i prvi Windows koji je postigao veliki komercijalni uspeh. Windows 3. 0 je doneo značajna unapređenja u korisničkom interfejsu, multitasking kapacitetima i podršci za hardverske resurse, što je omogućilo široku upotrebu računara u poslovnom okruženju i kod kuće.
Izdanje Microsoft Office za Windows
maj 1990. - Microsoft je objavio prvu verziju Microsoft Office paketa za Windows. Ova verzija uključivala je osnovne aplikacije kao što su Word, Excel i PowerPoint, postavljajući temelje za jedan od najpopularnijih softverskih paketa u poslovnom svetu. Microsoft Office je postao standard za produktivnost u kancelarijama širom sveta.
1991.
Objavljen SQL-92 standard
maj 1991. - ANSI (American National Standards Institute) je objavio SQL-92 standard, važan korak u standardizaciji jezika za upravljanje bazama podataka. SQL-92 je doneo mnoge nove funkcionalnosti i proširenja, čime je omogućeno efikasnije i robusnije upravljanje relacijskim bazama podataka.
1995.
Sun Microsystems najavljuje Java
maj 1995. - Sun Microsystems je zvanično najavio Java programerski jezik na konferenciji SunWorld. Java je bila revolucionarna zbog svoje platformno nezavisne prirode, omogućavajući razvojnim inženjerima da "pišu jednom, pokreću svuda". Java je brzo postala jedan od najpopularnijih programerskih jezika na svetu, korišćena u različitim aplikacijama od web razvoja do mobilnih aplikacija.
1996.
IBM Deep Blue
maj 1996. - IBM-ov Deep Blue superračunar postao je prvi računar koji je pobedio aktuelnog svetskog šampiona u šahu, Garija Kasparova, u partiji pod standardnim vremenskim kontrolama. Iako je Kasparov na kraju pobedio u meču od šest partija, ovaj događaj je označio prekretnicu u istoriji veštačke inteligencije i računarske moći. Deep Blue je postao simbol napretka u oblasti računarskog šaha i AI.
1998.
Microsoft protiv DOJ-a
maj 1998. - Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država (DOJ) podnelo je tužbu protiv Microsofta, optužujući kompaniju za monopolističke prakse. Ovaj slučaj, poznat kao United States v. Microsoft Corporation, bio je jedan od najpoznatijih antimonopolskih slučajeva u istoriji računarstva. Suđenje je imalo dalekosežne posledice po Microsoft i industriju softvera uopšte, dovodeći do regulacija i promjena u poslovnoj praksi tehnoloških kompanija.
Prvo izdanje KDE-a
maj 1998. - KDE (K Desktop Environment), popularno okruženje radne površine za Unix i Unix-like sisteme, doživeo je svoj prvi zvanični izlazak. KDE je postao jedno od najpopularnijih okruženja za Linux i druge Unix sisteme, poznato po svojoj korisničkoj prilagodljivosti i bogatstvu funkcionalnosti.
Izdanje Windows 98
maj 1998. - Microsoft je objavio Windows 98, naslednika popularnog Windows 95 operativnog sistema. Windows 98 je doneo mnoga poboljšanja, uključujući bolju podršku za hardver, unapređeni korisnički interfejs, i bolju stabilnost. Ova verzija Windowsa je postala široko prihvaćena i korišćena u kućnim i poslovnim okruženjima.
1999.
Apple uvodi iBook
maj 1999. - Apple je predstavio iBook, prenosni računar namenjen širokom tržištu. iBook je bio revolucionaran zbog svog dizajna i upotrebe bežičnih mreža, što je omogućavalo korisnicima da se povežu na internet bez upotrebe kablova. Ovaj model je bio značajan korak ka popularizaciji bežične tehnologije među korisnicima računara.
IBM najavljuje zSeries Mainframe
maj 1999. - IBM je najavio zSeries 900 mainframe, jedan od najmoćnijih mainframe računara tog vremena. zSeries je bio poznat po svojoj sposobnosti da podržava veliki broj virtualnih servera i svoju pouzdanost u upravljanju ogromnim količinama podataka, što ga je činilo idealnim za upotrebu u velikim korporacijama i finansijskim institucijama.
Objavljen film Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
maj 1999. - Objavljen film Star Wars: Episode I - The Phantom Menace. Ovaj događaj je značajan za industriju vizuelnih efekata, jer je film koristio naprednu računalnu grafiku i specijalne efekte, uključujući likove kreirane pomoću CGI tehnologije. Ovo je postavilo nove standarde za upotrebu računalne grafike u kinematografiji.
2002.
Borland objavljuje Kylix 3
maj 2002. - Borland je objavio Kylix 3, razvojno okruženje za Linux operativni sistem. Kylix je bio poznat po tome što je omogućavao razvoj aplikacija koje su bile kompatibilne sa Delphi okruženjem, što je značilo da su programeri mogli pisati aplikacije za Windows i Linux koristeći isti kod. Ovo je bilo važno za razvoj multiplatformskih aplikacija početkom 2000-ih.
Izdanje Debian 3. 0 (Woody)
maj 2002. - Debian Project je objavio Debian 3. 0, kodnog imena "Woody". Ova verzija popularne Linux distribucije donela je mnoge nove pakete i unapređenja, uključujući podršku za nove hardverske platforme i poboljšane sigurnosne funkcije. Debian je poznat po svojoj stabilnosti i pouzdanosti, što ga čini omiljenim izborom među server administratorima i entuzijastima.
Vrhunac širenja Klez worm virusa
maj 2002. - Klez worm virus je dostigao svoj vrhunac u širenju putem e-maila. Klez je bio jedan od najštetnijih računarskih virusa tog vremena, koji je uspevao da se replicira i širi putem e-mail poruka, često praveći ozbiljne probleme korisnicima i poslovnim sistemima. Ovaj događaj je skrenuo pažnju na važnost sajber bezbednosti i potrebu za jačim antivirusnim rešenjima.
2003.
Lansiranje AMD Opteron procesora
maj 2003. - AMD je lansirao svoj prvi Opteron procesor, koji je bio prvi x86 procesor koji je podržavao 64-bitnu arhitekturu. Ovaj potez je omogućio AMD-u da se pozicionira kao ozbiljan konkurent Intel-u u server i radnoj stanici tržištima, omogućavajući bolju obradu velikih količina podataka i unapređujući performanse aplikacija.
Apple iTunes Music Store
maj 2003. - Apple je objavio da je prodao preko 2 miliona pesama putem iTunes Music Store. Ovaj uspeh je bio pokazatelj kako digitalna distribucija muzike može biti profitabilna i popularna, što je značajno promenilo muzičku industriju i način na koji korisnici kupuju i konzumiraju muziku.
Mozilla Foundation najavljuje formiranje Mozilla Corporation
maj 2003. - Mozilla Foundation je objavila formiranje Mozilla Corporation, profitne podružnice odgovorne za razvoj i distribuciju Mozilla proizvoda, uključujući Firefox preglednik. Ovaj potez je omogućio Mozilla Foundation-u da se fokusira na svoju neprofitnu misiju promovisanja otvorenog weba, dok je Mozilla Corporation mogla efikasnije upravljati komercijalnim operacijama.
Izdavanje Red Hat Linux 9
maj 2003. - Red Hat je objavio Red Hat Linux 9, poslednju verziju njihovog popularnog Linux operativnog sistema pre prelaska na Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Red Hat Linux 9 je bio poznat po svojoj stabilnosti i jednostavnosti upotrebe, te je često korišćen u poslovnim i obrazovnim okruženjima.
2004.
Izdavanje Fedora Core 2
maj 2004. - Objavljena je druga verzija Fedora Core Linux distribucije, poznata kao Fedora Core 2. Fedora je popularna distribucija otvorenog koda, razvijena od strane Fedora Projecta i sponzorisana od strane Red Hat-a. Fedora Core 2 je donela mnoga unapređenja i nove funkcije, uključujući podršku za SE Linux (Security-Enhanced Linux).
2005.
Registrovanje domena YouTube
maj 2005. - Domen YouTube. com je registrovan. Iako je zvanično lansiranje sajta bilo nekoliko meseci kasnije, ovaj datum označava početak jedne od najvažnijih platformi za deljenje video sadržaja na internetu. YouTube je revolucionirao način na koji ljudi pristupaju, dele i konzumiraju video sadržaje, postavši ključna platforma za online zabavu, edukaciju i komunikaciju.
2007.
Lansiranje Google Street View usluge
maj 2007. - Google je pokrenuo Street View uslugu u okviru Google Maps. Ova inovativna usluga omogućila je korisnicima da pregledaju panoramske slike ulica u nekoliko gradova širom sveta, omogućavajući jedinstven način istraživanja lokacija i navigacije. Street View je kasnije proširen na gotovo sve delove sveta, postavši ključna funkcionalnost Google Maps-a.
Facebook uvodi platformu za aplikacije
maj 2007. - Facebook je predstavio Facebook Platform, omogućavajući programerima da kreiraju aplikacije koje se integrišu sa Facebookom. Ovo je dovelo do eksplozije aplikacija i igara na Facebooku, uključujući popularne igre poput FarmVille i Mafia Wars, značajno povećavajući angažman korisnika na platformi.
2008.
IPv6 dan
maj 2008. - Obeležen je IPv6 dan, globalna inicijativa za promociju prelaska na IPv6 (Internet Protocol version 6). IPv6 je osmišljen kako bi rešio problem ograničenog broja IP adresa u IPv4 protokolu, pružajući znatno veći adresni prostor. Ovaj dan je bio značajan za podizanje svesti i testiranje infrastrukture za prelazak na novi protokol.
2009.
Najava Google Wave-a
maj 2009. - Google je na svojoj konferenciji Google I/O najavio Google Wave, inovativni komunikacioni alat koji je kombinovao elemente e-maila, instant poruka, wiki-a i društvenih mreža. Iako Google Wave nije postigao veliki komercijalni uspeh i bio je ukinut 2012. godine, mnogi koncepti i tehnologije razvijeni za Wave kasnije su integrisani u druge Google proizvode.
Lansiranje Bing pretraživača
maj 2009. - Microsoft je zvanično lansirao svoj pretraživač Bing. Bing je bio dizajniran kao konkurencija Google pretraživaču, nudeći jedinstvene funkcije poput vizuelnog pretraživanja, integrisanih odgovora i predikcija pretrage. Iako nije nadmašio Google, Bing je postao značajan igrač u tržištu pretraživača.
Lansiranje Wolfram Alpha
maj 2009. - Pokrenut je Wolfram Alpha, revolucionarni računarski sistem za odgovaranje na pitanja i obavljanje složenih kalkulacija. Wolfram Alpha koristi ogromnu bazu podataka i napredne algoritme kako bi pružio tačne odgovore na širok spektar upita, od matematičkih problema do opštih informacija.
2010.
Facebook uvodi Like dugme
maj 2010. - Facebook je uveo Like dugme na svojoj platformi, što je promenilo način na koji korisnici interaguju sa sadržajem na društvenim mrežama. Ovo jednostavno dugme postalo je ključni alat za angažman korisnika i analizu popularnosti sadržaja, a kasnije je implementirano i na mnogim drugim platformama.
Najava PlayStation Move
maj 2010. - Sony je najavio PlayStation Move, sistem za kontrolu pokreta za PlayStation 3 konzolu. PlayStation Move je bio odgovor na popularnost Nintendo Wii konzole i njenog kontrolera za pokret, donoseći precizno praćenje pokreta uz pomoć kamera i senzora, što je omogućilo nove načine igranja i interakcije sa igrama.
2011.
LinkedIn izlazi na berzu (IPO)
maj 2011. - LinkedIn je postao javna kompanija (IPO - Initial Public Offering) na New York Stock Exchange (NYSE). Ovaj događaj je bio značajan jer je LinkedIn postao prva velika društvena mreža koja je izašla na berzu, čime je otvorila put za kasnije IPO-e drugih društvenih mreža poput Facebooka i Twittera. LinkedIn je danas ključna platforma za profesionalno umrežavanje i zapošljavanje.
Lansiranje Google Chrome OS-a
maj 2011. - Google je objavio lansiranje Chrome OS operativnog sistema, zasnovanog na Linux kernelu. Chrome OS je bio dizajniran za rad sa web aplikacijama i bio je prvobitno namenjen za Chromebook uređaje. Ovaj OS je postao popularan u obrazovnim institucijama zbog svoje jednostavnosti i sigurnosti.
2013.
Microsoft najavljuje Xbox One
maj 2013. - Microsoft je najavio Xbox One, svoju treću generaciju konzole za video igre. Xbox One je bila značajna zbog svoje integracije sa drugim multimedijalnim funkcijama, omogućavajući korisnicima da gledaju televiziju, koriste aplikacije i igraju igre na jednom uređaju. Ovo je postavilo novi standard za multimedijalne konzole.
Yahoo kupuje Tumblr
maj 2013. - Yahoo je najavio kupovinu platforme za mikroblogovanje Tumblr za 1,1 milijardu dolara. Ova akvizicija je bila deo Yahoo-ove strategije za obnovu svoje prisutnosti na internetu i privlačenje mlađe publike. Iako je akvizicija izazvala kontroverze i promene na platformi, Tumblr je i dalje popularan među korisnicima za deljenje kreativnog sadržaja.
2014.
eBay objavljuje krađu podataka
maj 2014. - eBay je objavio da je pretrpeo veliki data breach koji je ugrozio lične podatke oko 145 miliona korisnika. Ovaj događaj je skrenuo pažnju na važnost sajber bezbednosti i postavio nove standarde za zaštitu podataka u e-trgovini i online platformama.
2015.
Raspberry Pi 2 Model B
maj 2015. - Raspberry Pi Foundation je objavila Raspberry Pi 2 Model B, značajno unapređenje popularnog malog računara. Ovaj model je imao poboljšane performanse zahvaljujući quad-core procesoru i 1 GB RAM-a, omogućavajući širu upotrebu u obrazovanju, hobističkim projektima i profesionalnim aplikacijama.
Lansiranje Google Photos-a
maj 2015. - Google je lansirao Google Photos, besplatnu uslugu za skladištenje i deljenje fotografija. Google Photos je omogućio korisnicima da čuvaju neograničen broj fotografija i video zapisa visoke kvalitete, koristeći napredne algoritme za prepoznavanje lica i objekata, što je olakšalo organizaciju i pretragu fotografija.
2016.
Google AI pobeđuje ljudskog igrača u igri Go
maj 2016. - Google DeepMind's AlphaGo je postigao još jednu značajnu pobedu protiv vrhunskog ljudskog igrača u igri Go. Igra Go je poznata po svojoj složenosti i bila je smatrana izazovom za veštačku inteligenciju. AlphaGo je pokazao izuzetne sposobnosti u učenju i strategiji, što je označilo važan trenutak u razvoju AI tehnologije.
Zanimljive činjenice
Metcalfeov zakon
Da li ste znali da je na današnji dan 1991. godine objavljen članak o "Metcalfeovom zakonu"? Metcalfeov zakon, nazvan po Robertu Metcalfeu, osnivaču Ethernet tehnologije, kaže da vrednost telekomunikacione mreže raste proporcionalno kvadratu broja povezanih korisnika sistema (n²). Ovaj koncept je postao ključan za razumevanje mrežnih efekata u tehnologiji i društvenim mrežama.
Open Source zajednica
Da li ste znali da je 20. maj takođe važan datum za Open Source zajednicu? Ovaj datum je često korišćen za objavljivanje novih verzija softverskih paketa u otvorenom kodu, čime se podstiče saradnja i inovacija među programerima širom sveta.