Elive – da li ste spremni za novo Linux iskustvo?
Kada čujemo Debian, mi mislimo na nešto veliko, Linux distribuciju koja je šampion širom sveta. Mnoge distribucije su bile, još uvek su i biće i ubuduće zasnovane na Debian Linuxu. Tu spada i Ubuntu, koji je zasnovan na Debianu kao i Xandros koji je takođe Debian zasnovana distribucija. Ali kladim se da niste videli Debian/Enlightenment zasnovanu Linux distribuciju, kao što je Elive koja je pre nekoliko dana dostigla finalnu i stabilnu verziju (1. 0).
Elive je neograničen Linux operativni sistem koji pokušava da kombinuje lepotu sa stilom, atraktivnošću i minimalnim hardverskim zahtevima, i sve to može da postigne samo sa raskošnim Enlightenment menadžerom prozora. Enlightnment obezbeđuje brzo, lako, fleksibilno desktop okruženje koje će pounuditi atraktivnost i lakoću upotrebe za one stare računare koji zaboravljeni stoje u podrumu obavijeni paučinom. Zato ustanite, uzmite taj stari PC, očistite ga i instalirajte Elive na njega. Minimalni hardverski zahtevi za Elive su procesor od 100 Mhz sa 64 MB RAM-a (sumnjam da iko još ima takav računar). Međutim, Elive tim predlaže minimum 300 Mhz za procesor i 128 MB RAM-a.
Elive dolazi sa dva potpuno različita izgleda koje možete da testirate direktno sa LiveCD-a. Prvi se zove Elive, to je standardni izgled i teži da bude lak, svež i da vam da osećaj mira i tišine. Drugi se zove Night. To je mračna tema koja koja je bolja za vaše oči. Moram da priznam da mi se dopada prva tema, Elive, ali vam predlažem da isprobate obe i da odlučite koja vam se više dopada.
Kao što sam rekao teme su potpuno različite, što znači i drugačije login ekrane. Po mom mišljenju, Elive tema je najprivlačnija. I sam ekran za logovanje će vam oduzeti dah! Mene je oduševila animacija ekrana za logovanje. Jednostavno nemam reči kojima bih je opisao tako da morate sami da vidite da biste mi verovali.
Elive sadrži puno programa koji obuhvataju skoro sve vaše dnevne onlajn i oflajn aktivnosti: web pretraživanjr, četovanjr, email, bittorent, audio i video editore, programe za kancelarijske poslove i igranje. Među glavnim programima koje su uključeni primetili smo programe kao što su:
IceWeasel (klon Firefoxa)
IceDove (klon Thunderbirda)
aMSN (klon MSN Messenger)
Gaim (Multi-protokolarni Instant Messenger)
Transmission (BitTorrent klijent)
Blender (program za 3D animaciju)
XMMS (Audio player)
MPlayer (najbolji video plejer za Linux)
The GIMP (editor slika)
Cinelerra (Video editor)
LinNeighborhood (SMB (Samba) menadžer fajl sistema)
Ja mislim da je uključivanje Gaim paketa bila greška zato što je Gaim projekat preimenovan u Pidgin, pre tačno tri meseca, i trebao bi da bude zamenjen što je pre moguće. Drugo, iako postoji Office kategorija u glavnom meniju, Elive ne uključuje OpenOffice paket na LiveCD-u, tako da treba da daunlodujete poseban CD koji se zove Bonus Disk koji možete da preuzmete samo ako date neku donaciju. Ove donacije su napravljene da bi obezbedili budućnost Elive-a, ali u bilo koje doba možete da date donaciju za Elive projekat a ne samo za Bonus Disk. Međutim, ako iz nekog razloga niste u mogućnosti da date donaciju za Elive projekat a želite da imate Bonus Disk, uvek možete da ga instalirate kroz Synaptic menadžer za pakete. Samo otvorite Synaptic, potražite openoffice i instalirajte ga. Glavna razlika u ovom poslednjem triku i Bonus Disku koji je ponudio Elive tim je ta što OpenOffice dolazi prilagođen tako da je potpuno kompatibilan sa vašim jezikom, sa Microsoft Windowsom i Microsoft Office-om. Takođe uključuje i korektore jezika.
U skorijoj budućnosti, Elive tim priprema još Bonus Disk-ova za mnoge kategorije korisnika, kao što su:
Gejmeri
Dizajneri
Muzičari
Video producenti
Preduzeća
Škole
Serveri
Programeri
Svi ovi diskovi su kreirani za neiskusne korisnike ili za one koji vole lakoću, oprez i kompletan način instaliranja na svojim mašinama. Sve što treba da uradite je da daunlodujete ISO, da ga narežete na prazan CD ili da ga stavite na USB štapić, ubacite Bonus Disk u optički drajv (ili utaknete USB memoriju u USB port) i da kliknete na dugme Install Bonus Disk. Sve će biti odrađeno automatski.
Kao i Mandriva ili openSUSE, Elive ima sopstveni administratorski panel za sistem i konfigurisanje koji se zove Elpanel, a iz kojeg možete da kontrolišete ceo sistem. Na primer, možete da:
podesite izgled i osećaj Elive-a;
dodate i uklonite pakete;
konfigurišete mrežu;
dodate i uklonite korisnike;
konfigurišete štampač;
konfigurišete zvuk.
Treba da znate da LiveCD nudi samo deo Elive-ove moći. Nakon što instalirate Elive na sistem, on će automatski da reprodukuje DVD-ove, automatski će mauntovati USB memorije, a čak može da pokreće i Windows CD-ove. Ova poslednja verzija Elive-a dolazi sa:
Automatskim maunterom Windows particija;
Podrškom za Webcam;
Podrškom za Epson skener;
Boljom podrškom za iPod;
Podrškom za Swiss tastaturu;
Podrškom za DV Video Camera;
Podrškom za čitanje i pisanje NTFS/FAT32;
Podrškom za više od 20 TTF fontova;
Podrškom za Flash 9;
Novim i poboljšanim upravljačem fajlovima
Zaključak
Čak iako je E 17 menadžer prozora i dalje u fazi razvoja, on i dalje izgleda i ponaša se veoma dobro na ovoj stabilnoj verziji Elive-a. Programerski tim je nadmašio sva očekivanja korisnika zbog rada koji su uložili na prilagođavanju E 17 i svih ostalih poboljšanja i inovacija koje će vam olakšati život. Odmah instalirajte Elive i videćete da ćete ga voleti, obožavati i biti mu odani još dugo vremena.